Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Sobota 11.1.
Bohdana
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
 Mystika, filosofie
 > Mystika, filosofie
 > Filosofie
 > Náboženství
 > Duševno, mystika
 > Literatura, odkazy
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
Za vším je pocit
Autor: romann (Občasný) - publikováno 25.4.2002 (08:58:08)
 

Uvědomujete si, jak ohromnou a dosud málo prozkoumanou roli v našem životě hrají pocity? Vždyť nakonec děláme vše jen pro ně! Hledáme je v sexu, práci i v všemožné lidské činnosti. Na druhé straně deprese může dovést člověka k sebevraždě. Z agrese vznikají nenávisti, závisti, vraždy i války. Touha mít lepší pocit vede k snaze vyniknout majetkem či postavením. V náboženství odedávna hledali lidé pocity jistoty, mystikové i božské extáze.

Máme v sobě jakýsi základní, nejčastější pocit a do něj krátkodobě přicházejí jiné. Často bychom si přáli, aby příjemné pocity v nás zůstaly navždy, ale ony unikají a nevíme proč. Snažíme se je udržet, ale vznikají další problémy, i drogové závislosti.

Nepřetržitě, celý život prožíváme své pocity a hledáme lepší, takže by stálo za to se nad jejich zákonitostmi zamyslet. První důležitou myšlenkou je poznání, že pocit je symbolem situace i nás samých. Druhý ten, že ho dostáváme, můžeme se o něj přičinit, ale sami sobě ho dát nemůžeme. Pouze intenzivním přáním,  autohypnózou může vzniknout iluze vytvářející pocit. Ta je však srážkou s realitou života bolestivě odstraňována. A za třetí, že  existuje nekonečné množství pocitů, mohou se všelijak kombinovat, ale slovy nejdou dost přesně vyjádřit. Proto dosud unikaly pozornosti, ani psychologie si neuvědomila jejich dosah.

Měla by vzniknout nová věda, jež by se zabývala všemi zákonitostmi a souvislostmi pocitů. Zkoumat, jaké jsou druhy a odhalit jejich uspořádání do hierarchie. Zjistit, co to vlastně je i kdo a jak ho vytváří. Je to totiž daleko složitější než si myslíme. Nabízelo by se vytvořit určitý psychoterapeutický systém, jež by v podstatě nahradil náboženský a filozofický přístup, protože by využil a rozšířil jejich metody, jež již většinou degradovaly. Přičinit se o dobrý pocit je jistě důležitější než se starat o svůj image, kterým působíme spíše navenek.

Zabývala by se i málo diskutovaným faktem, že si často zbytečně kazíme pocit, protože se ze zvyku zatěžujeme negativitami všeho druhu. Stačilo by je jen vyčistit, odmítnout a byli bychom překvapeni kvalitou výsledu. Na to je však nutno negativity v hypnóze zesílit, aby vznikla silná motivace chtít je odhodit jako zbytečnou zátěž.

Ještě těžší je získat ještě vyšší pocity než mají lidé, které by bylo možno nazvat božské. Pro ně je již potřeba dosti bolestivě a dlouhodobě transformovat a rozšířit vědomí vzhůru k intuici. To zvládali od nejstarších věků šamani, zasvěcenci a mystikové.

 



Poznámky k tomuto příspěvku
romann (Občasný) - 25.4.2002 > další mandaly božského víření pocitů jsou na konci mystika.mysteria.cz
<reagovat 
centaur (Občasný) - 25.4.2002 > Tomu zcela rozumím a souhlasím s tím. Díky.
<reagovat 
j'en ai marre (Občasný) - 26.4.2002 > No, priznavam - nejsem schopen hlubsi kritiky. Ale podceneni emocni stranky cloveka, to je velky problem. Omlouvam se, ze uz automaticky myslim na sociologii, ale to se neda nic delat. Muzu totiz byt jen rad, ze ziju v tyhle dobe, kdy uz sociologicka obec pochopila, ze pri vyzkumu se proste neda zanedbat subjektivni pohled jedince na svet. Dluizno rici, ze se to prosadilo proti te pozitivisticke vetvi v sociologii, ktera vsechno subjektivni odmuta jako nelogickoe, nepodlozene, nekonzistentni a proste to skrta. Vzniká pak tzv. homo sociologicus, jak o něm píše Ralph Dahrendorf. Nemám vcelku nic proti zkoumání pocitů, jen je problém činit tak vědecky. I když co to vlastně dneska věda je? Doufám, že už se většina vědců rozloučila se striktně potzitivistickým viděním...Jinak si myslím, že jisté možnosti skýtají různá alternativní pojetí psychologie. Ale přiznám se, že v tom se moc neorientuji. Zdravím.
<reagovat 
romann (Občasný) - 24.5.2002 > zamysli se
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
Autor má zájem o hlubší kritiku svého příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je tři + devět ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter